Granit to kwaśna skała głębinowa, która powstaje wskutek powolnego zastygania magmy wulkanicznej w głębi skorupy ziemskiej. Na terenie naszego kraju złoża granitu występują m.in. Polski w Tatrach oraz na Dolnym Śląsku.
Granit to skała posiadająca wiele cennych właściwości i dostępna w szerokiej gamie kolorystycznej. Ten unikatowy minerał jest szczególnie chętnie wykorzystywany jako materiał wykończeniowy w formie kamieni murowych, płyt oraz płytek granitowych. Płyty są dostępne w różnorodnych wymiarach, ale najczęściej mieszczą się w przedziałach 1-2 m na 2-3 m; ich grubość jest zróżnicowana i może osiągnąć nawet 20 cm.
Oprócz walorów funkcjonalnych warto docenić aspekt wizualny. Granit to bardzo prestiżowy materiał wykończeniowy, który nada wnętrzu klasy i elegancji. Płyty granitowe to doskonały wybór na ścianę – okładzina wykonana z tego materiału będzie służyć przez długie lata w niezmienionym stanie. Biorąc pod uwagę użytkowe walory materiału, granitowe okładziny są chętnie wybierane do intensywnie eksploatowanych przestrzeni, takich jak łazienki, kuchnie czy korytarze.
W zależności od sposobu obróbki wyróżniamy kilka rodzajów granitu:
Płyta polerowana granitowa
Otrzymywana w procesie szlifowania powierzchni surowca przy użyciu kamieni o różnych granulacjach. Obróbka zachodzi przez zastosowanie ruchu okrężnego o dużej prędkości, a w efekcie otrzymuje się perfekcyjnie gładką powierzchnię o niezwykłej głębi koloru. Otrzymana w ten sposób płyta jest niczym lustro i ma bardzo dużą odporność na ścieranie.
Granit płomieniowany
Ten rodzaj Granitu otrzymuje się przez obróbkę polegającą na rozgrzaniu płyty, a następnie schłodzeniu powierzchni wody. Tak obrobiony materiał cechuje się dużą chropowatością, nabierając tym samym cech antypoślizgowych. W przeciwieństwie do granitu polerowanego wymaga jednak częstszej konserwacji i łatwiej ulega zabrudzeniom.
Płyta granitowa szczotkowana
Płyta antykowana, otrzymywana w procesie szlifowania powierzchni przy pomocy szczotek, które matowią kamień, także wykazuje właściwości anty poślizgowe, ale nie jest tak podatna na zarysowanie jak powierzchnia polerowana. Podobnie jak pozostałe rodzaje granitu płyta antykowana odznacza się niskim stopniem nasiąkliwości.